Tiskové zprávy

 • Trh novostaveb v Brně překonal očekávání. Během prvního čtvrtletí se prodalo nejvíce bytů od začátku války na Ukrajině

  more

  Brno – Za první kvartál roku 2024 našlo své kupce celkem 246 brněnských novostaveb. Oproti průměru za předchozí rok, který byl poznamenán utlumenou poptávkou v důsledku vysokých úrokových sazeb, se jedná o 100% nárůst. Jak vyplývá z dat společnosti Trikaya, začátek letošního roku byl natolik úspěšný, že dokonce překonal dlouhodobý průměr. Ceny zatím stoupají pozvolna, pohybují se těsně pod rekordní hodnotou z druhého čtvrtletí roku 2022.

  • TZ: Analýza novostaveb za 1Q/2024
   15. 4. 2024
   pdf
 • Trikaya prodala projekt plánované administrativní budovy Landmark v centru Brna

  more

  Realitní skupina Trikaya na konci února prodala projekt na výstavbu moderní administrativní budovy Landmark Office Building na nároží ulic Koliště a Milady Horákové v bezprostřední blízkosti centra Brna. Vlastníkem pozemku s platným stavebním povolením se stala společnost SUDOP Real a. s. 

  Důvodem prodeje je strategické rozhodnutí společnosti soustředit se na své investiční záměry v dalších lokalitách, především na výstavbu jednoho z nejrozsáhlejších developerských projektů v novodobé historii Brna – Čtvrti Pod Hády, kde v několika etapách vznikne přes tisíc nových bytů.

 • V Brně se loni prodalo nejméně nových bytů za uplynulých deset let. V posledním čtvrtletí ale prodeje výrazně vzrostly

  more

  Brno – Během závěrečných tří měsíců roku 2023 našlo své kupce celkem 154 brněnských novostaveb. Ačkoliv se z pohledu prodejů jednalo o nejúspěšnější loňský kvartál, který v meziročním srovnání zaznamenal více než 60% nárůst, nestačila oživující se poptávka dorovnat pomalejší start roku. Z dat společnosti Trikaya vyplývá, že se za celý rok 2023 v moravské metropoli prodalo méně než 500 nových bytů. Průměrná cena za metr čtvereční bytu se nadále drží v rozmezí 125 až127 tisíc korun.

  • TZ: Analýza novostaveb za 4Q/2023
   17. 1. 2024
   docx
 • Nahlédněte do vznikající Čtvrti Pod Hády. Trikaya spustila prodej bytů v rámci první etapy

  more

  Na samém okraji Moravského krasu, v brněnské městské části Maloměřice a Obřany, zahájila letos v září realitní skupina Trikaya výstavbu rozsáhlého developerského projektu Čtvrť Pod Hády. Do prodeje byly právě uvolněny první bytové jednotky, které začínají na cenách pod současným brněnským průměrem.

 • Prodeje nových bytů v Brně nadále rostou. Průměrná cena za metr čtvereční se přiblížila loňskému historickému maximu

  more

  Brno – Z brněnského realitního trhu zmizely stovky nových bytů. Zatímco na konci roku 2022 měli developeři k dispozici celkem 1 547 jednotek v novostavbách, v druhém čtvrtletí roku 2023 se nabídka zmenšila na 1 229 bytů. Z dat společnosti Trikaya vyplývá, že se za první pololetí prodalo o necelou třetinu bytů více než v druhé polovině loňského roku. Průměrná cena zůstává nadále stabilní, v posledním roce se pohybuje mezi 124 a 127 tisíci za metr čtvereční.

  • TZ: Analýza novostaveb za 3Q/2023
   12. 10. 2023
   docx
 • Trikaya zahájila výstavbu Čtvrti Pod Hády. Jeden z největších developerských projektů v Brně přinese více než 1000 nových bytů

  more

  Brno – Slavnostním poklepáním na základní kámen byla ve středu 13. září symbolicky zahájena výstavba dlouho očekávané Čtvrti Pod Hády v brněnské městské části Maloměřice a Obřany. Rozsáhlý projekt v místě brownfieldu po zchátralé továrně Ergon začala realitní skupina Trikaya připravovat již v roce 2010. Celková investice přesáhne čtyři miliardy korun.

  • TZ: Poklepání základního kamene projektu Čtvrti Pod Hády
   14. 9. 2023
   docx
 • Nabídka novostaveb v Brně se zužuje, nejvyhledávanější byty o dispozici 2+kk vyjdou na sedm milionů korun

  more

  Brno – Z brněnského realitního trhu zmizely stovky nových bytů. Zatímco na konci roku 2022 měli developeři k dispozici celkem 1 547 jednotek v novostavbách, v druhém čtvrtletí roku 2023 se nabídka zmenšila na 1 229 bytů. Z dat společnosti Trikaya vyplývá, že se za první pololetí prodalo o necelou třetinu bytů více než v druhé polovině loňského roku. Průměrná cena zůstává nadále stabilní, v posledním roce se pohybuje mezi 124 a 127 tisíci za metr čtvereční.

  • TZ: Analýza novostaveb za 2Q/2023
   11. 7. 2023
   docx
 • Novostavby v Brně zdražily za posledních deset let více než v Praze. Oproti roku 2013 se prodávají skoro za trojnásobek

  more

  Brno – Trh rezidenčních nemovitostí v druhém největším městě v Česku má za sebou dynamických deset let. Během nich průměrná cena prodané novostavby v Brně vzrostla o 192 %. Z 43 200 Kč za m2 v roce 2013 sevyšplhala až na 126 100 Kč v roce loňském. Vyplývá to z kvartálních analýz společnosti Trikaya vydávaných pravidelně od roku 2013. Cena tak rostla nejen výrazně rychleji než průměrná mzda, ale také více než ceny nových bytů v Praze. V hlavním městě se ve stejném období prodejní ceny zvýšily o 175 %.

  • TZ: Analýza novostaveb 2013-2022
   28. 6. 2023
   docx
 • Brno poskytne pozemek developerovi a každý pátý postavený byt bude města. To je recept na brněnskou bytovou krizi

  more

  Brnu byty chybí a je potřeba je stavět. Na tom se na odborné konferenci Moravian Real Estate Date 2023 shodli zástupci veřejné správy a soukromého sektoru. Brněnský územní plán vstoupí v platnost nejdříve v roce 2025 a měl by situaci pomoci, stejně jako úrokové sazby, které by měly začít postupně klesat. Čekat se založenýma rukama další dva roky Brnu ale neprospěje. Je potřeba výstavbu bydlení podpořit hned. A cesta tu je – město poskytne developerům pozemky, ti byty postaví a odměnou Brnu bude část bytů do městského fondu z každého takového projektu. Aktuální výstavbě nepřející „vakuum“ by tak obě strany měly vyplnit vyjednáváním detailů takové spolupráce.

  • TZ: Moravian Real Estate Date 2023
   14. 6. 2023
   docx
 • Trikaya zkolaudovala třetí etapu úspěšného projektu Ponavia rezidence v blízkosti centra Brna. Bezmála všechny byty jsou již vyprodány

  more

  Brno – Developerská společnost Trikaya dokončila další část rezidenčního projektu v brněnské městské části Královo Pole. Ponavia rezidence III byla na konci března 2023 úspěšně zkolaudována a navázala tak na předchozí etapy z let 2016 a 2020. Projekt zahrnuje celkem 262 bytů, z čehož 72 vzniklo v rámci aktuálně realizované třetí fáze.

  • TZ: Kolaudace projektu Ponavia rezidence
   3. 5. 2023
   docx
 • První čtvrtletí roku se na brněnském trhu s novostavbami neslo v duchu stagnace. Prodeje narůstají zatím pozvolna

  more

  Brno – Po mírném poklesu cen nových bytů v posledním kvartálu roku 2022 se průměrná cena za metr čtvereční v moravské metropoli stabilizovala. Prodeje se však zvyšují pomalu. Z dat společnosti Trikaya vyplývá, že se v Brně za první tři měsíce roku 2023 prodalo 108 bytů, tedy jen o něco více než v předchozích dvou čtvrtletích.

   

  • TZ: Analýza novostaveb za 1Q/2023
   4. 4. 2023
   docx
 • Trikaya plánuje do výstavby Čtvrti Pod Hády investovat přes čtyři miliardy korun. Projekt bude financovat i skrze svůj investiční fond, jehož portfolio tímto nově rozšiřuje o udržitelné rezidenční nemovitosti

  more

  Brno – Úspěšný investiční fond developerské společnosti Trikaya rozšiřuje své portfolio v souladu se svou dlouhodobou strategií také o rezidenční projekty. Fond, který v roce 2022 vykázal nadprůměrné zhodnocení ve výši 9,06 %, nabídne investorům příležitost podílet se na financování rozsáhlého projektu nové bytové Čtvrti Pod Hády v Brně, do které Trikaya hodlá v následujících letech vložit více než čtyři miliardy korun.

 • Nabídka roste, poptávka klesá. Byty v novostavbách zlevnily

  more

  Brno – Brněnský realitní trh s novostavbami zatím nerozmrzl. Z dat společnosti Trikaya vyplývá, že se za čtvrtý kvartál roku 2022 v moravské metropoli prodalo jen 95 bytů. Nových bytů v nabídce přitom stále přibývá, ke konci roku si zájemci mohli vybírat už z více než 1 500 jednotek. Tím se otevírá cesta k poklesu cen – průměrná cena za metr čtvereční nabízeného bytu v novostavbě byla v posledním čtvrtletí o 2 % nižší než dosavadní rekordní hodnota z druhého kvartálu letošního roku.

   

  • TZ: Nabídka roste, poptávka klesá. Byty v novostavbách zlevnily
   10. 1. 2023
   pdf
 • Neschválený územní plán komplikuje Brnu řešení bytové otázky i čerpání evropských dotací

  more

  Brno – Konference Moravian Real Estate Date Autumn 2022 jasně pojmenovala současné problémy i příležitosti výstavby v Brně. Na jedné straně je to chybějící nový územní plán, vylidňování metropole, nedostatečná infrastruktura, dlouhé povolovací procesy a nyní i zmražený trh s nemovitostmi. Na druhé straně stojí atraktivní brownfieldy, skvělá lokace města, kvalifikovaná pracovní síla a relativně funkční dialog mezi developery a městem.

  • TZ: Moravian Real Estate Date 2022
   14. 11. 2022
   pdf
 • Z prodaných bytů v Brně přiteklo za první pololetí do státní kasy 600 milionů korun

  more

  ve druhém čtvrtletí se jen v Brně prodalo 503 bytů, což je více než za předchozí dva kvartály dohromady. Takové prodeje stavitelé zaznamenali naposledy před pěti lety, kdy se byty prodávaly o polovinu levněji. Vyplývá to z kvartální analýzy společnosti Trikaya.

  „Poptávka po bytech je dlouhodobě silná a v posledním čtvrtletí ji zvedá i hrozící růst úrokových sazeb. Kupující se snaží využít posledních příležitostí ke sjednání výhodných úvěrů s cenou pod dvě procenta. V posledních třech měsících také došlo k hromadnému uzavírání obchodních transakcí u několika developerských projektů, což rovněž přispělo k nadstandardnímu počtu prodaných bytů,“ komentuje situaci výkonný ředitel společnosti Trikaya Alexej Veselý.

  • TZ_Z prodaných bytů v Brně přiteklo za první pololetí do státní kasy 600 milionů korun
   3. 8. 2021
   docx
 • Byty v Brně za rok zdražily o čtvrtinu

  more

  Průměrná cena metru čtverečního nového bytu v brněnské nabídce poprvé v historii přesáhla sto tisíc korun. Nárůst cen je způsoben dlouhodobě nedostatečnou výstavbou, kterou limituje zejména nedostatečně flexibilní územní plánování. Nejlépe se v uplynulých třech měsících prodávaly garsonky, a překonaly tak dlouhodobě největší zájem o byty dispozice 2+kk, které se od ledna do března prodávaly za cenu kolem 5,4 milionu korun, vyplývá z pravidelné analýzy společnosti Trikaya.

  • TZ: Byty v Brně za rok zdražily o čtvrtinu
   30. 4. 2021
   pdf
 • V Brně se loni prodalo nejvíce nových bytů za poslední čtyři roky. Stojí za tím i rekordní výše poskytnutých hypoték

  more

  Zájem lidí o koupi vlastního bydlení v Brně neklesá ani v době pandemie, a to i přes neustále rostoucí ceny bytů. Ukazuje to analýza společnosti Trikaya, která za jeden z nejdůležitějších faktorů ovlivňujících poptávku považuje i klesající úrokové sazby hypoték. „Průměrný dvoupokojový byt v létě 2020 vyšel na 4,1 milionu korun na konci roku pak na 4,4 milionu. Průměrná úroková sazba tehdy činila 2,3 procent, ke konci roku ale klesla na 1,98 procent. Reálně tak pro kupujícího tento dvoupokojový byt zdražil o 300 tisíc, ve splátce měsíční hypotéky ale nárůst činil pouhých 350 korun, tedy méně než tři procenta,“ vysvětluje František Šudřich, obchodní ředitel společnosti Trikaya.

  Ceny volných bytů v nabídce zvedá především nedostatečná výstavba ve městě, s čímž vlastními prostředky bojuje i Magistrát města Brna, který investoval přes 500 milionů do výstavby vlastního bytového komplexu. „Dostupnost bydlení se v posledních letech stává jedním z největších problémů nejen města Brna. Situace, kdy i průměrně vydělávající střední třída má problém dosáhnout na své bydlení, nás nenechává klidnými. Město Brno se v rámci svých možností snaží vytvářet bytovou politiku, kterou chce neutěšenou situaci s dostupností bydlení řešit: výstavbou a rekonstrukcí vlastních městských bytů v kategoriích startovacích bytů pro mladé rodiny, seniorského bydlení s pečovatelskou službou i bytů sociálních,“ komentuje náměstek primátorky pro oblast bydlení Jiří Oliva.

  Více informací o prodejích, cenách nových bytů i pronájmech najdete v tiskové zprávě

  • TZ: V Brně se loni prodalo nejvíce nových bytů za poslední čtyři roky.
   13. 1. 2021
   docx
 • Vizuální styl realitní skupiny Trikaya zvítězil v prestižní designérské soutěži WOLDA

  more

  Brněnská společnost Trikaya vsadila při loňském redesignu na logo a vizuální styl od úspěšné grafičky a designérky Věry Marešové. Realizovaný návrh nyní zabodoval u porotců mezinárodní soutěže World Logo Design Awards (WOLDA) a získal zlatou cenu v kategorii IDENTITA.

  • TZ_Vizuální styl realitní skupiny Trikaya zvítězil v prestižní designérské soutěži WOLDA
   9. 12. 2020
   docx
 • V roce 2019 se v Brně prodalo celkem 815 bytů v novostavbách

  more

  V roce 2019 se v jihomoravské metropoli prodalo celkem 815 bytů v hodnotě přes 3,2 miliardy korun. Téměř 40 % prodejů tvořily jednopokojové byty o průměrné velikosti 35 metrů čtverečních. V nabídce nyní zůstává necelých 500 bytů, jejichž průměrná cena za metr je 82 500 korun. Nejvíce volných bytů je v dispozici 2+kk. Jak vychází z analýzy společnosti Trikaya, Brno se stále nachází v deficitu zhruba 2500 bytů. Aby si tedy město trvale udrželo ideální hodnotu tisíce bytů ročně, mělo by se v každém čtvrtletí postavit 250 nových bytů.

  • V Brně jsou nejprodávanější garsonky.
   31. 1. 2020
   docx
 • TZ: Ceny nájmů v Brně rostou rychleji než ceny nových bytů

  more

  Cenový růst nemovitostí pokračuje i ve třetím čtvrtletí roku 2019, znatelně ale zpomaluje. Spolu s růstem cen za nový byt ale rostou i brněnské nájmy, což motivuje k nákupu nemovitostí v novostavbách především investory. Jak vyplývá z analýzy společnosti Trikaya, vyplatí se jim zejména nákup malých bytů, které v přepočtu na metr pronajmou za nejvíce peněz. V nabídce tak zůstávají velké, dražší byty, na které ale mladé rodiny často nedosáhnou, a stěhují se proto za hranice města.

  • TZ: Ceny nájmů v Brně rostou rychleji než ceny nových bytů
   15. 11. 2019
   docx
 • TZ: Oproti Praze byty v Brně dál zdražují, zájem o ně ale neklesá

  more

  Průměrná cena za metr čtvereční bytu v brněnských novostavbách poprvé v historii přesáhla 80 tisíc korun. Na nový šedesátimetrový byt teď musí zájemci našetřit průměrně 4,86 milionu korun, stoupají ale i ceny starších bytů. Ceny rostou, protože se stále staví velmi málo. Za to mohou pomalé úřady i nedostatek pracovních sil ve stavebnictví. Poptávka po nových bytech ale ani přes vyšší ceny neuvadá. Za prvních šest měsíců roku 2019 byly prodeje dokonce dvojnásobně vysoké než za stejnou dobu loni, vyplývá z analýzy společnosti Trikaya.

  • TZ: Oproti Praze byty v Brně dál zdražují, zájem o ně ale neklesá
   16. 7. 2019
   docx
 • TZ: V centru Brna roste počet nových bytů. Investuje se do rekonstrukcí starých domů i do výstavby na brownfieldech

  more

  Do nabídky brněnských novostaveb se od začátku roku dostalo přes 350 nových bytů. Více než polovina jich je v centru města. „Hodně se teď investuje do kompletních rekonstrukcí starých domů, do výstavby ve volných prolukách nebo se dělají nástavby na původních bytových domech. Některé zanedbané lokality uvnitř města tak dostávají novou tvář a byty se zde opět stávají lukrativním místem k životu,“ říká Alexej Veselý, výkonný ředitel společnosti Trikaya.

  Za první tři měsíce roku 2019 navíc vzrostly i prodeje a trh si pomalu začíná zvykat na změny cen v uplynulých obdobích. Přestože se nejvíce prodávaly byty se dvěma pokoji, stoupá zájem i o byty dražší, třípokojové. Průměrný byt o velikosti 55,6 metrů čtverečních se v prvním čtvrtletí prodával za rovné čtyři miliony korun.

  • TZ: V centru Brna roste počet nových bytů. Investuje se do rekonstrukcí starých domů i do výstavby na brownfieldech
   16. 4. 2019
   docx
 • TZ: Přes tři čtvrtě milionu vydělali ti, kteří před dvěma lety koupili byt

  more

  Snížení prodejů o třetinu, zdražení metru čtverečního nového bytu o 17 % a zvýšení cen pronájmů o 10 %. Takový byl vývoj brněnského realitního trhu v uplynulém roce 2018. Na růstu cen ale vydělali všichni, kteří stihli nový byt koupit před dvěma lety. Svou investicí získali až 850 tisíc korun.

  Přestože je nyní v nabídce téměř tisícovka bytů a ve třetím čtvrtletí loňského roku se zlepšila i čísla vydaných stavebních povolení, stále sílí proces suburbanizace neboli přesunu výstavby za hranice města. Nový byt v centru města totiž dnes zájemce vyjde na 4,3 milionu korun, a tak lidé raději obětují čas na dojíždění a staví domy za městem.

  Cestou z této situace je stavba nových bytových projektů na městských brownfieldech s nabídkou především menších bytů, o které je stabilně největší zájem.

  • TZ: Přes tři čtvrtě milionu vydělali ti, kteří před dvěma lety koupili byt
   22. 1. 2019
   docx
 • TZ: Zdražování brněnských bytů zpomalilo, cena se brzy zastaví u hranice 75 tisíc za metr

  more

  Brněnské byty i nadále zdražují, ale výrazně pomaleji než dříve. Vše nasvědčuje tomu, že se blíží okamžik, kdy se růst cen zastaví a průměrná cena se ustálí kolem částky 75 tisíc korun za metr čtvereční.

  Bude i z čeho vybírat, v nabídce se teď nachází ještě přes šest set volných bytů, většina ale v dražším cenovém segmentu. Malých bytů je stále nedostatek, a proto je jejich cena nadále vysoká.

  V budoucnu by s cenami mohl zahýbat především nový územní plán, který má být ale zpracován až v roce 2022. „Byla by chyba nyní tři roky pouze vyčkávat na nový územní plán, když se v Brně nachází hned několik velkých nezastavěných rozvojových ploch, se kterými se pro výstavbu stejně dlouhodobě počítá. Výstavba na nich by mohla ceny bytů opět snížit,“ komentuje Alexej Veselý, výkonný ředitel společnosti Trikaya.

  • TZ: Zdražování brněnských bytů zpomalilo, cena se brzy zastaví u hranice 75 tisíc za metr
   24. 10. 2018
   docx
 • TZ: Po dvou letech přestaly růst ceny nových bytů v Brně. Alespoň na chvíli

  more

  Druhé čtvrtletí letošního roku je pro realitní trh v Brně zlomové. Poprvé od roku 2016 zde průměrné ceny nových bytů klesly. Za metr čtvereční nyní zájemci o bydlení zaplatí o 1 500 korun méně než v předchozích třech měsících. Největší vliv na pokles cen mělo spuštění prodeje bytů u velkých projektů, jakým jsou například Kamechy. Snižování cen však není dlouhodobě udržitelné, neboť zastaralý územní plán neposkytuje nové pozemky pro výstavbu – nemohou tak vznikat nové bytové domy, díky kterým by získali vlastní bydlení lidé se středními příjmy.

  Prodeje bytů jsou tedy stále velmi nízké. Oproti druhému čtvrtletí v loňském roce, kdy se prodalo téměř 300 bytů, klesly nyní prodeje na polovinu. Největší zájem byl překvapivě o třípokojové byty, nejdražší metr čtvereční je stále v garsonkách. To dokazuje, že nabídka větších a luxusnějších bytů odpovídá poptávce, zatímco nových levných bytů je nedostatek, což ceny přirozeně zvyšuje.

  • TZ: Po dvou letech přestaly růst ceny nových bytů v Brně. Alespoň na chvíli
   19. 7. 2018
   docx