Tiskové zprávy

 • V roce 2019 se v Brně prodalo celkem 815 bytů v novostavbách

  více

  V roce 2019 se v jihomoravské metropoli prodalo celkem 815 bytů v hodnotě přes 3,2 miliardy korun. Téměř 40 % prodejů tvořily jednopokojové byty o průměrné velikosti 35 metrů čtverečních. V nabídce nyní zůstává necelých 500 bytů, jejichž průměrná cena za metr je 82 500 korun. Nejvíce volných bytů je v dispozici 2+kk. Jak vychází z analýzy společnosti Trikaya, Brno se stále nachází v deficitu zhruba 2500 bytů. Aby si tedy město trvale udrželo ideální hodnotu tisíce bytů ročně, mělo by se v každém čtvrtletí postavit 250 nových bytů.

 • TZ: Ceny nájmů v Brně rostou rychleji než ceny nových bytů

  více

  Cenový růst nemovitostí pokračuje i ve třetím čtvrtletí roku 2019, znatelně ale zpomaluje. Spolu s růstem cen za nový byt ale rostou i brněnské nájmy, což motivuje k nákupu nemovitostí v novostavbách především investory. Jak vyplývá z analýzy společnosti Trikaya, vyplatí se jim zejména nákup malých bytů, které v přepočtu na metr pronajmou za nejvíce peněz. V nabídce tak zůstávají velké, dražší byty, na které ale mladé rodiny často nedosáhnou, a stěhují se proto za hranice města.

  • TZ: Ceny nájmů v Brně rostou rychleji než ceny nových bytů
   15. 11. 2019
   docx
 • TZ: Oproti Praze byty v Brně dál zdražují, zájem o ně ale neklesá

  více

  Průměrná cena za metr čtvereční bytu v brněnských novostavbách poprvé v historii přesáhla 80 tisíc korun. Na nový šedesátimetrový byt teď musí zájemci našetřit průměrně 4,86 milionu korun, stoupají ale i ceny starších bytů. Ceny rostou, protože se stále staví velmi málo. Za to mohou pomalé úřady i nedostatek pracovních sil ve stavebnictví. Poptávka po nových bytech ale ani přes vyšší ceny neuvadá. Za prvních šest měsíců roku 2019 byly prodeje dokonce dvojnásobně vysoké než za stejnou dobu loni, vyplývá z analýzy společnosti Trikaya.

  • TZ: Oproti Praze byty v Brně dál zdražují, zájem o ně ale neklesá
   16. 7. 2019
   docx
 • TZ: V centru Brna roste počet nových bytů. Investuje se do rekonstrukcí starých domů i do výstavby na brownfieldech

  více

  Do nabídky brněnských novostaveb se od začátku roku dostalo přes 350 nových bytů. Více než polovina jich je v centru města. „Hodně se teď investuje do kompletních rekonstrukcí starých domů, do výstavby ve volných prolukách nebo se dělají nástavby na původních bytových domech. Některé zanedbané lokality uvnitř města tak dostávají novou tvář a byty se zde opět stávají lukrativním místem k životu,“ říká Alexej Veselý, výkonný ředitel společnosti Trikaya.

  Za první tři měsíce roku 2019 navíc vzrostly i prodeje a trh si pomalu začíná zvykat na změny cen v uplynulých obdobích. Přestože se nejvíce prodávaly byty se dvěma pokoji, stoupá zájem i o byty dražší, třípokojové. Průměrný byt o velikosti 55,6 metrů čtverečních se v prvním čtvrtletí prodával za rovné čtyři miliony korun.

  • TZ: V centru Brna roste počet nových bytů. Investuje se do rekonstrukcí starých domů i do výstavby na brownfieldech
   16. 4. 2019
   docx
 • TZ: Přes tři čtvrtě milionu vydělali ti, kteří před dvěma lety koupili byt

  více

  Snížení prodejů o třetinu, zdražení metru čtverečního nového bytu o 17 % a zvýšení cen pronájmů o 10 %. Takový byl vývoj brněnského realitního trhu v uplynulém roce 2018. Na růstu cen ale vydělali všichni, kteří stihli nový byt koupit před dvěma lety. Svou investicí získali až 850 tisíc korun.

  Přestože je nyní v nabídce téměř tisícovka bytů a ve třetím čtvrtletí loňského roku se zlepšila i čísla vydaných stavebních povolení, stále sílí proces suburbanizace neboli přesunu výstavby za hranice města. Nový byt v centru města totiž dnes zájemce vyjde na 4,3 milionu korun, a tak lidé raději obětují čas na dojíždění a staví domy za městem.

  Cestou z této situace je stavba nových bytových projektů na městských brownfieldech s nabídkou především menších bytů, o které je stabilně největší zájem.

  • TZ: Přes tři čtvrtě milionu vydělali ti, kteří před dvěma lety koupili byt
   22. 1. 2019
   docx
 • TZ: Zdražování brněnských bytů zpomalilo, cena se brzy zastaví u hranice 75 tisíc za metr

  více

  Brněnské byty i nadále zdražují, ale výrazně pomaleji než dříve. Vše nasvědčuje tomu, že se blíží okamžik, kdy se růst cen zastaví a průměrná cena se ustálí kolem částky 75 tisíc korun za metr čtvereční.

  Bude i z čeho vybírat, v nabídce se teď nachází ještě přes šest set volných bytů, většina ale v dražším cenovém segmentu. Malých bytů je stále nedostatek, a proto je jejich cena nadále vysoká.

  V budoucnu by s cenami mohl zahýbat především nový územní plán, který má být ale zpracován až v roce 2022. „Byla by chyba nyní tři roky pouze vyčkávat na nový územní plán, když se v Brně nachází hned několik velkých nezastavěných rozvojových ploch, se kterými se pro výstavbu stejně dlouhodobě počítá. Výstavba na nich by mohla ceny bytů opět snížit,“ komentuje Alexej Veselý, výkonný ředitel společnosti Trikaya.

  • TZ: Zdražování brněnských bytů zpomalilo, cena se brzy zastaví u hranice 75 tisíc za metr
   24. 10. 2018
   docx
 • TZ: Po dvou letech přestaly růst ceny nových bytů v Brně. Alespoň na chvíli

  více

  Druhé čtvrtletí letošního roku je pro realitní trh v Brně zlomové. Poprvé od roku 2016 zde průměrné ceny nových bytů klesly. Za metr čtvereční nyní zájemci o bydlení zaplatí o 1 500 korun méně než v předchozích třech měsících. Největší vliv na pokles cen mělo spuštění prodeje bytů u velkých projektů, jakým jsou například Kamechy. Snižování cen však není dlouhodobě udržitelné, neboť zastaralý územní plán neposkytuje nové pozemky pro výstavbu – nemohou tak vznikat nové bytové domy, díky kterým by získali vlastní bydlení lidé se středními příjmy.

  Prodeje bytů jsou tedy stále velmi nízké. Oproti druhému čtvrtletí v loňském roce, kdy se prodalo téměř 300 bytů, klesly nyní prodeje na polovinu. Největší zájem byl překvapivě o třípokojové byty, nejdražší metr čtvereční je stále v garsonkách. To dokazuje, že nabídka větších a luxusnějších bytů odpovídá poptávce, zatímco nových levných bytů je nedostatek, což ceny přirozeně zvyšuje.

  • TZ: Po dvou letech přestaly růst ceny nových bytů v Brně. Alespoň na chvíli
   19. 7. 2018
   docx