Tiskové zprávy

 • Z prodaných bytů v Brně přiteklo za první pololetí do státní kasy 600 milionů korun

  více

  ve druhém čtvrtletí se jen v Brně prodalo 503 bytů, což je více než za předchozí dva kvartály dohromady. Takové prodeje stavitelé zaznamenali naposledy před pěti lety, kdy se byty prodávaly o polovinu levněji. Vyplývá to z kvartální analýzy společnosti Trikaya.

  „Poptávka po bytech je dlouhodobě silná a v posledním čtvrtletí ji zvedá i hrozící růst úrokových sazeb. Kupující se snaží využít posledních příležitostí ke sjednání výhodných úvěrů s cenou pod dvě procenta. V posledních třech měsících také došlo k hromadnému uzavírání obchodních transakcí u několika developerských projektů, což rovněž přispělo k nadstandardnímu počtu prodaných bytů,“komentuje situaci výkonný ředitel společnosti Trikaya Alexej Veselý.

  Současná rychlost výstavby v Brně stále nestačí uspokojovat poptávku. Vedení města s

  • TZ_Z prodaných bytů v Brně přiteklo za první pololetí do státní kasy 600 milionů korun
   3. 8. 2021
   docx
 • Byty v Brně za rok zdražily o čtvrtinu

  více

  Průměrná cena metru čtverečního nového bytu v brněnské nabídce poprvé v historii přesáhla sto tisíc korun. Nárůst cen je způsoben dlouhodobě nedostatečnou výstavbou, kterou limituje zejména nedostatečně flexibilní územní plánování. Nejlépe se v uplynulých třech měsících prodávaly garsonky, a překonaly tak dlouhodobě největší zájem o byty dispozice 2+kk, které se od ledna do března prodávaly za cenu kolem 5,4 milionu korun, vyplývá z pravidelné analýzy společnosti Trikaya.

  • TZ: Byty v Brně za rok zdražily o čtvrtinu
   30. 4. 2021
   pdf
 • V Brně se loni prodalo nejvíce nových bytů za poslední čtyři roky. Stojí za tím i rekordní výše poskytnutých hypoték

  více

  Zájem lidí o koupi vlastního bydlení v Brně neklesá ani v době pandemie, a to i přes neustále rostoucí ceny bytů. Ukazuje to analýza společnosti Trikaya, která za jeden z nejdůležitějších faktorů ovlivňujících poptávku považuje i klesající úrokové sazby hypoték. „Průměrný dvoupokojový byt v létě 2020 vyšel na 4,1 milionu korun na konci roku pak na 4,4 milionu. Průměrná úroková sazba tehdy činila 2,3 procent, ke konci roku ale klesla na 1,98 procent. Reálně tak pro kupujícího tento dvoupokojový byt zdražil o 300 tisíc, ve splátce měsíční hypotéky ale nárůst činil pouhých 350 korun, tedy méně než tři procenta,“ vysvětluje František Šudřich, obchodní ředitel společnosti Trikaya.

  Ceny volných bytů v nabídce zvedá především nedostatečná výstavba ve městě, s čímž vlastními prostředky bojuje i Magistrát města Brna, který investoval přes 500 milionů do výstavby vlastního bytového komplexu. „Dostupnost bydlení se v posledních letech stává jedním z největších problémů nejen města Brna. Situace, kdy i průměrně vydělávající střední třída má problém dosáhnout na své bydlení, nás nenechává klidnými. Město Brno se v rámci svých možností snaží vytvářet bytovou politiku, kterou chce neutěšenou situaci s dostupností bydlení řešit: výstavbou a rekonstrukcí vlastních městských bytů v kategoriích startovacích bytů pro mladé rodiny, seniorského bydlení s pečovatelskou službou i bytů sociálních,“ komentuje náměstek primátorky pro oblast bydlení Jiří Oliva.

  Více informací o prodejích, cenách nových bytů i pronájmech najdete v tiskové zprávě

  • TZ: V Brně se loni prodalo nejvíce nových bytů za poslední čtyři roky.
   13. 1. 2021
   docx
 • Vizuální styl realitní skupiny Trikaya zvítězil v prestižní designérské soutěži WOLDA

  více

  Brněnská společnost Trikaya vsadila při loňském redesignu na logo a vizuální styl od úspěšné grafičky a designérky Věry Marešové. Realizovaný návrh nyní zabodoval u porotců mezinárodní soutěže World Logo Design Awards (WOLDA) a získal zlatou cenu v kategorii IDENTITA.

  • TZ_Vizuální styl realitní skupiny Trikaya zvítězil v prestižní designérské soutěži WOLDA
   9. 12. 2020
   docx
 • V roce 2019 se v Brně prodalo celkem 815 bytů v novostavbách

  více

  V roce 2019 se v jihomoravské metropoli prodalo celkem 815 bytů v hodnotě přes 3,2 miliardy korun. Téměř 40 % prodejů tvořily jednopokojové byty o průměrné velikosti 35 metrů čtverečních. V nabídce nyní zůstává necelých 500 bytů, jejichž průměrná cena za metr je 82 500 korun. Nejvíce volných bytů je v dispozici 2+kk. Jak vychází z analýzy společnosti Trikaya, Brno se stále nachází v deficitu zhruba 2500 bytů. Aby si tedy město trvale udrželo ideální hodnotu tisíce bytů ročně, mělo by se v každém čtvrtletí postavit 250 nových bytů.

 • TZ: Ceny nájmů v Brně rostou rychleji než ceny nových bytů

  více

  Cenový růst nemovitostí pokračuje i ve třetím čtvrtletí roku 2019, znatelně ale zpomaluje. Spolu s růstem cen za nový byt ale rostou i brněnské nájmy, což motivuje k nákupu nemovitostí v novostavbách především investory. Jak vyplývá z analýzy společnosti Trikaya, vyplatí se jim zejména nákup malých bytů, které v přepočtu na metr pronajmou za nejvíce peněz. V nabídce tak zůstávají velké, dražší byty, na které ale mladé rodiny často nedosáhnou, a stěhují se proto za hranice města.

  • TZ: Ceny nájmů v Brně rostou rychleji než ceny nových bytů
   15. 11. 2019
   docx
 • TZ: Oproti Praze byty v Brně dál zdražují, zájem o ně ale neklesá

  více

  Průměrná cena za metr čtvereční bytu v brněnských novostavbách poprvé v historii přesáhla 80 tisíc korun. Na nový šedesátimetrový byt teď musí zájemci našetřit průměrně 4,86 milionu korun, stoupají ale i ceny starších bytů. Ceny rostou, protože se stále staví velmi málo. Za to mohou pomalé úřady i nedostatek pracovních sil ve stavebnictví. Poptávka po nových bytech ale ani přes vyšší ceny neuvadá. Za prvních šest měsíců roku 2019 byly prodeje dokonce dvojnásobně vysoké než za stejnou dobu loni, vyplývá z analýzy společnosti Trikaya.

  • TZ: Oproti Praze byty v Brně dál zdražují, zájem o ně ale neklesá
   16. 7. 2019
   docx
 • TZ: V centru Brna roste počet nových bytů. Investuje se do rekonstrukcí starých domů i do výstavby na brownfieldech

  více

  Do nabídky brněnských novostaveb se od začátku roku dostalo přes 350 nových bytů. Více než polovina jich je v centru města. „Hodně se teď investuje do kompletních rekonstrukcí starých domů, do výstavby ve volných prolukách nebo se dělají nástavby na původních bytových domech. Některé zanedbané lokality uvnitř města tak dostávají novou tvář a byty se zde opět stávají lukrativním místem k životu,“ říká Alexej Veselý, výkonný ředitel společnosti Trikaya.

  Za první tři měsíce roku 2019 navíc vzrostly i prodeje a trh si pomalu začíná zvykat na změny cen v uplynulých obdobích. Přestože se nejvíce prodávaly byty se dvěma pokoji, stoupá zájem i o byty dražší, třípokojové. Průměrný byt o velikosti 55,6 metrů čtverečních se v prvním čtvrtletí prodával za rovné čtyři miliony korun.

  • TZ: V centru Brna roste počet nových bytů. Investuje se do rekonstrukcí starých domů i do výstavby na brownfieldech
   16. 4. 2019
   docx
 • TZ: Přes tři čtvrtě milionu vydělali ti, kteří před dvěma lety koupili byt

  více

  Snížení prodejů o třetinu, zdražení metru čtverečního nového bytu o 17 % a zvýšení cen pronájmů o 10 %. Takový byl vývoj brněnského realitního trhu v uplynulém roce 2018. Na růstu cen ale vydělali všichni, kteří stihli nový byt koupit před dvěma lety. Svou investicí získali až 850 tisíc korun.

  Přestože je nyní v nabídce téměř tisícovka bytů a ve třetím čtvrtletí loňského roku se zlepšila i čísla vydaných stavebních povolení, stále sílí proces suburbanizace neboli přesunu výstavby za hranice města. Nový byt v centru města totiž dnes zájemce vyjde na 4,3 milionu korun, a tak lidé raději obětují čas na dojíždění a staví domy za městem.

  Cestou z této situace je stavba nových bytových projektů na městských brownfieldech s nabídkou především menších bytů, o které je stabilně největší zájem.

  • TZ: Přes tři čtvrtě milionu vydělali ti, kteří před dvěma lety koupili byt
   22. 1. 2019
   docx
 • TZ: Zdražování brněnských bytů zpomalilo, cena se brzy zastaví u hranice 75 tisíc za metr

  více

  Brněnské byty i nadále zdražují, ale výrazně pomaleji než dříve. Vše nasvědčuje tomu, že se blíží okamžik, kdy se růst cen zastaví a průměrná cena se ustálí kolem částky 75 tisíc korun za metr čtvereční.

  Bude i z čeho vybírat, v nabídce se teď nachází ještě přes šest set volných bytů, většina ale v dražším cenovém segmentu. Malých bytů je stále nedostatek, a proto je jejich cena nadále vysoká.

  V budoucnu by s cenami mohl zahýbat především nový územní plán, který má být ale zpracován až v roce 2022. „Byla by chyba nyní tři roky pouze vyčkávat na nový územní plán, když se v Brně nachází hned několik velkých nezastavěných rozvojových ploch, se kterými se pro výstavbu stejně dlouhodobě počítá. Výstavba na nich by mohla ceny bytů opět snížit,“ komentuje Alexej Veselý, výkonný ředitel společnosti Trikaya.

  • TZ: Zdražování brněnských bytů zpomalilo, cena se brzy zastaví u hranice 75 tisíc za metr
   24. 10. 2018
   docx
 • TZ: Po dvou letech přestaly růst ceny nových bytů v Brně. Alespoň na chvíli

  více

  Druhé čtvrtletí letošního roku je pro realitní trh v Brně zlomové. Poprvé od roku 2016 zde průměrné ceny nových bytů klesly. Za metr čtvereční nyní zájemci o bydlení zaplatí o 1 500 korun méně než v předchozích třech měsících. Největší vliv na pokles cen mělo spuštění prodeje bytů u velkých projektů, jakým jsou například Kamechy. Snižování cen však není dlouhodobě udržitelné, neboť zastaralý územní plán neposkytuje nové pozemky pro výstavbu – nemohou tak vznikat nové bytové domy, díky kterým by získali vlastní bydlení lidé se středními příjmy.

  Prodeje bytů jsou tedy stále velmi nízké. Oproti druhému čtvrtletí v loňském roce, kdy se prodalo téměř 300 bytů, klesly nyní prodeje na polovinu. Největší zájem byl překvapivě o třípokojové byty, nejdražší metr čtvereční je stále v garsonkách. To dokazuje, že nabídka větších a luxusnějších bytů odpovídá poptávce, zatímco nových levných bytů je nedostatek, což ceny přirozeně zvyšuje.

  • TZ: Po dvou letech přestaly růst ceny nových bytů v Brně. Alespoň na chvíli
   19. 7. 2018
   docx